Mućke

Datum: 30.11.2007

Prvenstvo Istočne Europe u lažima, HDZ vodi


Da li je ovakvo ponašanja dozvoljeno?

Na izbore za zastupnike Hrvatskog sabora SDP je krenuo s obećanjima:

  1. Predsjednik stranke će dati ostavku na svoj mandat ako stranka ne bude najjača stranka nakon izbora. U skladu s tom tvrdnjom odbili su ponudu o koaliciji s HNS-om.

    ŠEF SDP-a Zoran Milanović na upit o tome hoće li, kao što je nakon svoga izbora najavljivao, dati ostavku na mjesto predsjednika te stranke, ukoliko mandatar nove vlade bude Ivo Sanader, danas kaže kako ovo nije "svjetsko prvenstvo u pojedinačnim disciplinama, ovo je kolektivni napor i moja sudbina je tu potpuno nebitna."
  2. U kampanju stranka je ušla s Ljubom Jurčićem kao premijerskim kandidatom

    Osim što neće dati ostavku na predsjedničku funkciju u stranci, Zoran Milanović postaje premijerski kandidat umjesto Ljube Jurčića. Što je s kolektivom?
  3. Prije izbora stranka je u Zagrebu, gdje je na vlasti, odgodila izglasavanje GUP-a, kojem svoje protivljenje građani potvrđuju peticijom s preko 50 000 potpisa.

    U zagrebačkoj skupštini zastupnici, od kojih SDP ima većinu, izglasali su Bandićev GUP. Peticija i volja građana, što je to?
  4. Prije izbora nepopularni gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, za kojeg se vežu mnoge afere, izjavljuje da se neće natjecati za gradonačelnika po isteku ovog mandata.

    Bandić poslije izbora: Ne idem u Sabor, za 2 godine opet osvajam Zagreb

Ovo je samo kratki popis prijevara koje su SDP-ovci koristili kako bi pridobili što više birača. Očito nisu dorasli HDZ-ovom šampionu dr.Ivi Sanaderu kojeg Washington Times smatra da je Okorjeli lažljivac kakvog Istočna Europa još nije vidjela. Ujedno prijevare koje su oni izveli daleko su veće i bolje izvedene. Oni su od svog katastrofalno lošeg vladanja i slabih rezultata napravili pobjedu.

Navedeno ponašanja, što se zakona tiče, možda bi se moglo okarakterizirati kao prijevara i moglo bi se procesuirati. Za takav postupak potrebna bi bilo sposobno i nezavisno pravosuđe što nažalost Hrvatska nema.

Ono što hrvatska, nadam se ima, je javnost. Ta javnost trebala bi osuditi takvo nemoralno ponašanja političara. Bojkotirati pojedince i skupine koje se tako ponašaju.

Definicija morala navedena u Wikipediji:

Moral (ćudoređe, ćudorednost) u najširem je smislu oblik društvene svijesti, skup nepisanih pravila, običaja, navika i normi koji su prihvaćeni u životu neke zajednice. Moral određuje kako ljudsko djelovanje treba biti, a pripadnici zajednice prihvaćaju te principe kao dolične i podvrgavaju im se, na taj način regulirajući međuljudske odnose. Moralna pravila nisu apsolutno važeća, već se razlikuju i vremenski i prostorno. Utoliko je pojam morala blizak pojmu etosa. Za razliku od pozitivnih zakona, moralna pravila - kada su prekršena - ne donose političke ili ekonomske sankcije. Kao sankcije nemoralnog ponašanja javljaju se grižnja savjesti, prijekor ili bojkot okoline.


Ukoliko u Hrvatskoj politici postoje stranke i javnost koji žele bolju budućnost s pravnom državom i moralnim društvom trebali bi osudi nemoralna ponašanja svih učesnika u javnom životu. Potrebno bi takve pojedince i stranke bojkotirati i javno osuditi. Sa njima se ne bi smjelo pregovarati, dogovarati i takve dovoditi na vlast. Takva vlast unaprijed je osuđena na nemoral i bezakonje. Hrvatska bi trebala nemoral u izbornoj i postizbornoj kampanji osuditi te tražiti da se izbori ponište. Predsjednik bi trebao poništiti ove izbore, utvrditi stvarne liste birača i raspisati nove izbore uz strogo pridržavanje zakonskih i moralnih normi. Ovi izbori s obzirom na sve obmane, HDZ-a i SDP-a, te uz falsificirane izborne liste, nisu bili pošteni i u skladu sa zakonom. Nastavak trgovanja i ucjenjivanja kod stvaranja saborske većine, kada izborni gubitnici diktiraju uvjete, još dublje nas uvodi u bezakonje i još dalje od dobre vlade. Zašto formirati nešto što je loše?


E mail