Mućke

Datum: 02.09.2007

Spaljena odgovornost


Da je vatra loš gospodar, nažalost, uvjerili smo se u stravičnoj tragediji na Kornatima koja se dogodila 30. kolovoza 2007. godine. U toj tragediji na užasan način život su izgubila sedmorica vatrogasaca a šestorica njihovih kolega bore se za život. Svoje živote i svoje zdravlje vatrogasci su dali radeći svoj posao kao profesionalci ili amateri iz DVD-a. Posao koji je od izuzetne važnosti za društvo u cjelini. Štiti imovinu i živote građana. Koliko je vatrogastvo važna, plemenita i humana djelatnost uvjerili smo se bezbroj puta. Nažalost ove godine i suviše često. Kod nas a i u drugim krajevima svijeta je gorjelo.

Fotografija, Večernji list

Večernji list

Zbog svoje izuzetne važnosti vatrogasna djelatnost organizacijski je smještena u Ministarstvo unutarnjih poslova. Unutarnje ustrojstvo vatrogasne službe od izuzetne je važnosti jer svaka intervencija opasnost je za gasitelje i one kojima se pruža pomoć. Vatrogasci su organizirani poput policije i na svom vrhu zapovjedničkog lanca nalazi se Glavni zapovjednik. Tu organizaciju mora pratiti adekvatna oprema za gašenje, zaštitna oprema, oprema za komunikaciju i dobro obučeno osoblje.

Greške u vatrogasnom sustavu ne smije biti. Kada ih ima dolazi do užasnih tragedija, poput tragedija koje su zadesile gasitelje na Kornatima. Tragedije kada ljudi živi izgore.

Što se desilo na Kornatima.

Prema dostupnim informacijama iz medija, po dojavi požara vatrogasci su krenuli u operaciju gašenja. Među ostalim aktivnostima helikopterima su odvezeni vatrogasci sa priručnom opremom na opožareno brdo. Posebno je helikopterom prenesen tank sa vodom. Vatrogasci i tank sa vodom nisu bili spušteni na isto mjesto. Kod pokušaja vatrogasaca da dođu do tanka sa vodom došlo do tragedije, progutala ih vatra. Osim što nisu imali sredstva za gašenje, u svojoj opremi vatrogasci su imali benzin za pokretanje priručnih pumpi. Vatrogasci nisu mogli uspostaviti vezu sa zapovjedništvom sredstvima za komunikaciju. Među, na brdo upućenim gasiteljima, bilo je i djece, 17. godina, kao i članova DVD-a. Dakle amateri bez iskustva i nedovoljno educirani za složene akcije.


Iz navedenoga opisa može se pretpostaviti da je bilo određenih propusta. Kao osnovno, povreda i smrtnih slučajeva ne smije biti.

Također, pretpostavljam da se u požar ne smije uputiti gasitelje bez sredstva za gašenje, bez pouzdanih sredstava veze, bez sigurnog izlaza u slučaju pogoršanja stanja, bez dovoljno iskustva, edukacije, maloljetne osobe, i t.d.


Istraga bi morala dati odgovor na sve pretpostavke i sumnje, utvrditi propuste i eventualne krivce. Pravosuđe mora procesuirati sumnje i utvrditi krivce i njihove kazne. Sigurno je da, ima propusta, ima krivaca, mora biti odgovornih..


Nadležna tijela od Predsjednika vlade i ministara reagirali su odgovarajuće, uz puno sućuti i razumijevanje za sve koji su stradali. Žrtvama požara pružena je skrb i liječenje u adekvatnim bolničkim ustanovama i još uvijek su u po život opasnom stanju. Nažalost, za preminule nije se moglo napraviti puno. Obećana je istraga.

Istraga je pokrenuta i do sada, 2. rujna 2007. godine nije postigla puno.

Istraga je do sada utvrdila da je uzrok požara opušak kojeg je bacio sezonski radnik. Za njega je određen pritvor. Svaka čast istrazi, u rekordnom roku pronašla je i pritvorila krivca za požar.

Što je sa odgovornima za smrt i po život opasnim povredama vatrogasaca? Kako napreduje istraga u tom dijelu? Dali je Vlada već odustala od istrage. Istraga koja bi trebala obuhvatiti i njene članove?

Utvrđivanje odgovornosti ne bi trebao biti problem, zna se tko je donio kakvu odluku i što je rezultat takve odluke.

Stoga je zabrinjavajuće da za tragediju nitko nije sumnjiv, nitko nije u pritvoru. Istragu vodi MUP, odnosno pomoćnik Ravnatelja policije Marijana Benka, Ivan Nađ.

Marijan Benko, u vrijeme najvećih požara u Dalmaciji izravno je zapovijedao aktivnostima gašenja. Vatrogasne jedinice u sastavu su MUP. Taj isti MUP odgovorno je za organizacijsko ustrojstvo vatrogasaca u Hrvatskoj. Na kraju oni sami sebi provode istragu? Nije li to sukob interesa?

Mladen Jurin, glavni vatrogasni zapovjednik ponudio je ostavku kao moralni čin.

Ne bi li isto tako trebao ponuditi ostavku Ministar MUP-a, Ivica Kirin i njegov ravnatelj policije Marijan Benko.

Nije li istragu trebala preuzeti neutralna institucija a Kirina i Benka onemogućiti da utječu na istragu. Oni su na vrhu organizacijskoga lanca. Lanca koji je puknuo i odnio ljudske živote.

Do sada je istraga trebala utvrditi krivce koji su trebali biti u pritvoru kako bi se spriječilo utjecanje na svjedoke i dokaze. Svakim satom sve je manja šansa da se utvrde pravi krivci tragedije. Sve je očitije da će se tragedija svaliti na račun opuška. Pravi krivci, nesposobni ali podobni, dalje će ostati na svojim položajima, upravljati odgovornim procesima i igrati se našim životima.


Primjer takvog nestručnog i neodgovornog ponašanja MUP-a i DORH-a dogodio se 2004. godine. Na Zračnoj luci Zagreb prilikom izvođenja radova izgorjela je trafostanica koja napaja strujom uređaje bitne za promet zrakoplova. Učinjena je materijalna šteta veća od 1.000.000 € a samo je sreća spriječila da nije bilo zrakoplova u procesu slijetanja pa da ima i ljudskih žrtava. Napravljena je manjkava istraga, nisu obuhvaćeni izvoditelji radova koji jesu uzrok požara. Takva istraga utvrdila je da je uzrok požara, viša sila. Osoba koja je vodila radove i odgovorna je za požar, napredovala je. Mogućnost da netko strada je velika.

Istragu je vodio, MUP i DORH. Većinski vlasnik je država a njen predstavnik Kalmeta. Osobno sam pokušao dobiti odgovore zašto istraga nije obuhvatila krivce. Šutnja. O svemu sam obavijestio nadležne. Predsjednika RH, Premjera, Ministricu pravosuđa, Državnog odvjetnika. Oni ili nisu nadležni ili se prave da nisu nadležni.


Moj osnovni motiv za pokretanje prave istrage i utvrđivanje krivaca bio je sprečavanje budućih nesreća sa ljudskim žrtvama. Nažalost žrtve su tu, ne na zračnoj luci ali u Hrvatskoj. Ponavlja se postupak. Otvara se istraga koja će prikriti prave krivce, krivci će ostati na položajima kojima nisu dorasli, Nastradati će, ponovo, nevini građani.


Ostati će Ministar policije, koji nije sposoban pročitati ono što su mu drugi napisali. Taj ministar i njegov MUP ovoga ljeta su polovicom turističke sezone, kada se na cestama dogodilo puno nesreća, shvatili da na pojačan promet treba pojačano preventivno djelovati. Zbog njegove nesposobnosti tražena je smjena. On i njemu slični svojom nesposobnošću ugrožavaju živote nevinih.


Ne rješavanje problema ostaviti će korumpirano pravosuđe kojem građani ne vjeruju, nesposoban DORH koji uspješno zataškava kriminal. Ostati će gorki osjećaj da građani svoja prava ne mogu štititi preko pravosudnog sistema, da za nepotrebno izgubljene živote građana nitko ne odgovara.


Ne preostaje mi drugo nego izraziti iskrena sućut članovima obitelji tragično preminulih i nastradalih vatrogasaca u gašenju požara na Kornatima i želja za brz oporavak gasitelja koji su na liječenju. Nažalost ne možemo im pomoći ali možemo i moramo poduzeti sve da se to više nikada ne ponovi. Dakle trebamo osigurati uvjete da svatko obavlja svoj posao odgovorno i stručno. Prvenstveno bi se to trebalo odnositi na one u vrhu države. One koji ne dozvoljavaju odgovornost i stručnost. Za njih vrijedi podobnost a podobnost ne donosi ništa dobrog. Donosi žrtve i štete.


E mail