Mućke

Datum: 24.05.2007

Korupcija razara pravosuđe i zdravstvo


Danas ja TRANSPARENCY INTERNATIONAL HRVATSKA izdao priopćenje povodom objave Globalnog korupcijskog izvještaja 2007 – pravosuđe. O problemu korupcije puno se govori i piše a gotovo ništa protiv nje ne poduzima. Metastaze korupcije najviše razaraju pravosuđe i zdravstvo. Pa pogledajmo.

Korupcija ugrožava pravosuđe u mnogim dijelovima svijeta, zbog nje žrtve i optuženi ostaju bez jednog od temeljnih ljudskih prava: prava na pošteno suđenje. Negativne učinke korupcije u pravosuđu je praktički nemoguće nabrojati, počevši od nemogućnosti suzbijanja kriminala preko ugrožavanja gospodarskog rasta i društvenog razvoja pa sve do najbitnijeg: onemogućavanja nepristranog rješavanja sporova građana s vlastima ili drugim građanima. To su glavni rezultati Globalnog korupcijskog izvještaja 2007 – pravosuđe, u kojem Transparency International proanalizirao načine pojavljivanja korupcije u pravosuđu i ponudio rješenja za njihovo suzbijanje. U Globalnom korupcijskom izvještaju je dan i pregled situacije u 32 zemlje, među kojima je i Hrvatska.

TIH

Na ljestvici od 1 do 5, gdje ocjena 1 znači da nema korupcije, a 5 potpunu korupciju, hrvatski su građani pravosuđe ocijenili s 4,4. Nakon pravosuđa, sektori s najviše korupcije su zdravstvo, gospodarstvo, političke stranke i predstavnička tijela. Kao najmanje korumpirane građani su ocijenili crkvu, nevladine udruge i vojsku.

U usporednom istraživanju 32 države, Hrvatska je označena kao zemlja koja iz proračuna za pravosuđe u relativnom iznosu izdvaja najviše i ima najviše sudaca, a istodobno i gotovo najviše neriješenih predmeta.  Prema brojnim anketama provedenim posljednjih godina, hrvatski građani smatraju da je pravosuđe najkorumpiraniji segment društva, a takva se slika može promijeniti jedino promjenama pri imenovanju sudaca, poboljšanjem uvjeta rada sudova te povećanju transparentnosti u pravosuđu, ustvrdio je predsjednik TIH-a Zorislav Antun Petrović.
Istraživanje najveće svjetske antikorupcijske udruge pokazuje da hrvatski suci, unatoč većim zaostacima, imaju veće godišnje plaće od kolega u tranzicijskim zemljama poput Češke i Rumunjske. Prema broju sudaca u odnosu na 100 tisuća stanovnika, Hrvatska s 44 suca znatno nadmašuje Veliku Britaniju, gdje na isti broj ljudi sude dva i pol suca te Tursku i Izrael sa sedam, odnosno devet sudaca. Iako tranzicijsku Češku i Rumunjsku premašuje po plaćama i broju sudaca, Hrvatska za pravosuđe ipak izdvaja manje od tih dviju zemalja. Istraživanje pokazuje da godišnji budžet pravosuđa u Rumunjskoj iznosi više od 650 milijuna dolara, u Češkoj oko 514 milijuna, dok Hrvatska na pravosuđe utroši oko 345 milijuna američkih dolara.

Više na TRANSPARENCY INTERNATIONAL HRVATSKA

Svi podaci poznati su od prije. Vladajući ih ne negiraju ali i ne poduzimaju ništa. Oporba šuti. Građani su obespravljeni i nesigurni. Pravosuđe koje bi to trebalo ispitati je “umješano” i protiv sebe ne poduzima ništa. Pitanje je tko je nadležan da prekine ovo društveno zlo? Izbori sa ovakvim stanjem u društvu ne mogu biti demokratski i pošteni.


E mail