Datum: 26.06.2007
Zastupnici izglasajte nepovjerenje sebi
Akcija Državnog odvjetništva i njegovog USKOKA nazvana Maestro, trebala je razotkriti korupciju u državi i pokazati svijetu da ovdje stanuje “pravna država”. “Pravna država” angažirala je vrsne manekene, predsjednika Mesića i premjera Sanadera da marketinški obrade hrvatsko i EU tržište. Mesić je u reklami djelovao sigurno, iz širokog osmjeha naslućivao se trijumf, pobjeda nad zlom zvanim korupcija. On je znao sve. Znao je da su tri tenora kriva i da su svi političari nevini. Istraga nije ni počela a Predsjednik je već znao kraj. Očito je čitao scenarij. Drugi maneken, Sanader ništa nije znao o akciji i korupciji ali kada je doznao shvatio je koliko je njegova vlada zaslužna za uspjeh akcije. Uspjeh je bio u tome da Lovrin i Kirin nisu ništa zabrljali jer nisu znali. To je Vladi trebalo čestitati.
Mesića je reklamna kampanja DORH-a, USKOK-a i policije toliko zanijela da je javno prozvao Šimu Krasić i njen Državni ured za reviziju kontrola poslovanja svih državnih institucija i poduzeća, zbog loše obavljenih revizija u HFP-u. Htio je zapravo reći da državni revizori nisu dobro radili svoj posao jer da jesu, korupcija u HFP-u ranije bi se razotkrila.
Kao odgovor na optužbe Šima Krasić u intervjuu Nacionalu objašnjava da su revizori tijekom kontrole rada HFP-a, osobito nakon revizije pretvorbe i privatizacije, više puta posumnjali na korupciju prilikom prodaje državne imovine te da su o tome redovito izvješćivali Sabor i Državno odvjetništvo. Čitav razgovor može se pročitati u novom broju Nacionala. Evo nekoliko zanimljivih djelova koje prenosi T-portal.
Često se događalo da vrijednost poduzeća nije bila realno procijenjena. Isto tako, u mnogim slučajevima nismo mogli ući u trag broju ponuda koje su pristigle na javnom natječaju za prodaju neke tvrtke.
Revizori su u više slučaja otkrili da su poduzeća prodavana tako što je objavljen poziv za prodaju, nakon što je prethodno u HFP stiglo pismo namjere od kupca. Na objavljeni poziv pristigla bi samo jedna ponuda, tog istog kupca.
Također, neke dionice i udjeli prodavali su se na obročnu otplatu, a nisu bili ugovoreni instrumenti osiguranja plaćanja i kamate. Nepravilnosti su se događale jer nisu bili utvrđeni kriteriji za prodaju tvrtki ispod nominalne cijene', kazala je Krasić.
Prema njenim riječima nepravilnosti u radu stalno su se ponavljale i 2003. godine krenulo se u reviziju prodaje dionica i udjela tvrtki od osnutka HFP-a 1993. godine. To izvješće dostavljeno je Saboru i Državnom odvjetništvu, a revizori trenutačno rade reviziju poslovanja za posljednje tri godine. Izvješće o tome trebalo bi biti dostavljeno nakon ljeta.
Iako Državni ured za reviziju podatke o pretvorbi i privatizaciji temeljito češlja od 2001. godine ispada da se za to sve vrijeme znalo, ali se u akciju krenulo tek prije godinu dana.
Mi samo utvrđujemo je li se radilo po propisima, ne raspolažemo mehanizmima kojima bismo nekoga mogli kazniti. Sva naša izvješća Sabor je prihvatio, objavljena su na webu i tu prestaje naša odgovornost kaže Krasić i dodaje kako je nakon što je obavljena revizija Državno odvjetništvo upozoreno na niz detalja.
Tako je od 1936 nepravilnosti, 721 imala odlike kažnjivog djela, a za 271 nepravilnost osnovano se sumnjalo da ima odlike kaznenog djela.
Na pitanje je li ikada poništena neka privatizacija na osnovu nalaza Državnog ureda za reviziju Krasić odgovara: 'Zakon po kojem smo radili reviziju pretvorbe i privatizacije izglasan je tek 2000. godine pa je većina predmeta koje smo obrađivali otišla u zastaru. Oko 60 posto predmeta koje su imale naznaku kaznenog djela završilo je u zastari, a što se tiče prekršaja gotovo svi su u zastari.
|
Iz ovih izjava gospođe Krasić jasno proizlazi da je revizija u HFP rađena, da su izvještaji sa nepravilnostima dostavljeni saboru i Državnom odvjetništvu.
1. Sabor je izvještaje prihvatio a nepravilnosti zaboravio.
2. Državno odvjetništvo svojim neradom omogućilo je zastaru prekršaja i kaznenih djela.
3. Vlada, preko Upravnog i Nadzornog odbora direktno je kriva za prekršaje i kaznena djela utvrđena revizijom.
4. Predsjednik Mesić, kao svojevrsni korektor, dopustio je “zataškavanje” kriminala.
Akcijski plan kojeg su glavni nositelji predsjednici: države, sabora i vlade, trebao je oprati krvave ruke institucija kojima su predsjednici na čelu. Nikad neovisno, nesposobno i korumpirano Državno odvjetništvo pokrenulo je akciju Maestro kako bi skrenuli pažnju sa revizijom utvrđenoga kriminala na kriminal koji su nepotrebno stvarali zadnjih godinu dana. Nepotrebno su nudili mito po fondu i spektakularno lovili tri tenora. Umjesto toga, morali su procesuirati kriminal utvrđen revizijom. Maestralnim trikom postigli su da još više kriminalnih djela ode u zastaru.
Ova saznanja skinula su i posljednje maske. Saborske.
Izbijanjem afere korupcije u HFP-u, saborski zastupnici djelovali su iznenađeni saznanjima o korupciji, tražili su odgovornost krivaca. Čestitali DORH-u i USKOK-u.
Poštovana gospodo zastupnici, znali ste za kriminal i pljačku, raspravljali ste o izvještajima revizije i niste tražili procesuiranje kriminala. Niste pitali što se poduzima protiv tog kriminala. Svojim znanjem za kaznena djela a ne činjenjem jednako ste odgovorni kao i oni koji su to činili. Izglasajte nepovjerenje, Vladi a i sebi.
|