Mućke

Datum: 11.07.2007

Hrvatska nazadovala u vladavini prava i kontroli korupcije


Da se povećava korupcija i smanjenje vladavine prava u Hrvatskoj jasno je većini građana. Svi to osjećamo u svakodnevnim aktivnostima u kontaktima sa: državnim, zdravstvenim i pravosudnim ustanovama. Osim tih “sitnih” šalterskih pljački građana, aktivni su i oni što to rade na veliko. O njima doznajemo iz medija. Mediji nas bombardiraju raznim informacijama o tonama zlata koje sprema brižni premijer, korupciji u cestogradnji, pljački državne imovine preko HFP, ratnim profiterima koji su postali uzorni poslovni ljudi, pranju novca, i sličnim lopovskim aktivnostima.

Skoro sve svjetske i europske institucije preko svojih predstavnika upozoravaju na problem korupcije i neefikasnosti pravosuđa. Svi ukazuju da je to potrebno riješiti, da je potrebna reforma pravosuđa. Naša izvršna vlada na takva upozorenja reagira spinom, izvrtanjem istine. Nedostatke prikazuje kao uspjeh i pohvale. Sabor na takva priopćenja ne reagira, ignorira ih.
Predsjednik RH, prije godinu dana, svojim izjavama da će se istražiti i procesuirati kriminal u državi, dao je nadu.
Što se dogodilo?
Predsjednici RH, Vlade i Sabora su se sastali, popričali, dali izjave, izrukovali se i izljubili. Netko je napravio i Akcijski plan borbe protiv korupcije. Među nositeljima tog plana bio je i HFP, koji se u korupciju stvarno razumije, a što je USKOK potvrdio.
Poslije toga nije bilo nikakvih anti korupcijskih i reformsko pravosudnih aktivnosti. Korupcija i kriminal su se spokojno odvijali.
Dolazi subota 16.lipnja 2007. Državno odvjetništvo Republike Hrvatske i njegov ured za borbu protiv organiziranog kriminala objavili su: "Šest osoba, od kojih tri potpredsjednika Hrvatskog fonda za privatizaciju uhićeno je jutros u akciji Maestro. "
Nevjerica i oduševljenje zavladalo je Hrvatskom. Dali je moguće da se konačno krenulo prema pravnoj državi, prema procesuiranju kriminala i korupcije.

Vrijeme je pokazalo, nije se krenulo nikud, sve je to bila predizborna predstava kojom se htjelo pokazati da je hrvatska pravna država. U toj predstavi, naivnih režisera, pokušava se sva državna korupcija i sedamnaestogodišnja pljačka opravdati uhićenjem osmorice sumnjivih osoba. Do utvrđivanja njihove krivice, dosadašnja praksa hrvatskog pravosuđa, potrebno je sedam do osam godina. Slavu za taj (ne)uspjeh pokušavaju podijeliti Vlada i DORH. U tome su i uspjeli.
Pljušte čestitke i podrške zastupnika i političkih stranaka.
Za što?

Situacija je gora nego što je bila prije te predstave. Sada se svi ti kriminalci osjećaju sigurnijim. Poruka je poslana, ratni profiteri, tajkuni i pljačkaši, nastavite sa vašim rabotama ovaj predsjednik RH, Vlada i Sabor daju vam podršku i čuvaju vas.
Da u hrvatskoj nije baš krenulo prema bolje potvrđuje i izvješće Svjetske banke u Hrvatskoj (WB) "Poslovi vladanja 2007: Svjetski pokazatelji vladanja 1996-2006." (WGI), objavljeno u utorak u sjedištu banke u Washingtonu.
Prema tom izvješću u RH sve je više korupcije, a sve manje vladavine prava.


Za razliku od nas zemlje diljem svijeta, uključujući i neke od najsiromašnijih u Africi, načinile su "značajan napredak" u poboljšanju vladanja i borbi protiv korupcije u proteklom desetljeću, pokazalo je izvješće Svjetske banke.


U odnosu na 2004. i 2005., Hrvatska u izvješću bilježi napredak u kategorijama političke stabilnosti i djelotvornosti vlade, te nazadovanje u ostale četiri kategorije - građanskih sloboda, kvalitetu regulative, vladavine prava i kontrole korupcije.
Više na stranicama Business.hr.

Ovo izvješće još je jedno u nizu koje nama ukazuje na probleme kojih smo svjesni svi osim onih koji bi trebali biti.
Državno odvjetništvo RH podnijelo je saboru GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU DRŽAVNIH ODVJETNIŠTAVA U 2006. GODINI. Rasprava je zaključena 6. srpnja 2007.
Izvješće je prihvaćeno na 26. sjednici, 6. srpnja 2007. (jednoglasno, 95 glasova "za").

Državno odvjetništvo RH je institucija koja je zadužena za otkrivanje i procesuiranje kriminala. U svom sastavu ima odjel, USKOK, koji je osnovan za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije.

Dakle, svojim lošim radom, nesposobnošću i korumpiranošću pridonio je razvoju korupcije i kriminala u Hrvatskoj. Zastupnici u saboru jednoglasno su podržali izvješće o toj nesposobnosti i korumpiranosti odvjetništva?


Poslije svega, treba se zapitati gdje ti zastupnici žive? Dali oni znaju čitati i gledati? Imaju li oni ikakav dodir sa stvarnošću i sa onima koje zastupaju? Mogu li oni opljačkanom narodu pogledati u oči? Nije li ovo dokaz da su jednako “umočeni” i oni iz pozicije i oni iz opozicije?


E mail