Mućke

Datum: 28.07.2008

Koliko vrijede političke stranke?


Koja bi stranka danas dobila Vaše povjerenje?

HDZ

SDP

HNS

HSS

HSLS

HSU

HSP

IDS

Manjine

HDSSB

Ostalo

Rezultat
Upravo nam prolaze zadnji dani mjeseca srpnja. Sezona je odmora. U ljetovalištima je veselo i živo a u mjestima izvan turističkih središta nema gužva i živi se usporeno. Kreće i radi se polako, onako kako to diktiraju visoke temperature zraka.
Politički život spušten je na razinu: izjava samo u hitnim slučajevima ili na obilježavanje kakve obljetnice ili praznika. Takvo stanje poznato je kao sezona kiselih krastavaca. Nažalost, čini mi se da je stanje u državi takvo da su vijesti i rezultati koje “lijepa naša” postiže poprilično kiseli. Kroz čitavu godinu vuku na nešto što se pokvarilo i ima jak kiseli okus.
Saborski zastupnici su se poslali na poduže školske praznike. Oni imaju praznike i duže nego što ih imaju djeca u školi. Pored toga, zastupnici nikom ne odgovaraju za svoje loše rezultate, nemaju jedinice i svi, bez obzira na rezultate, uredno ulaze u sljedeću školsku godinu. Nema ponavljača, nema produžne nastave i dopunskih ispita. Plaća i privilegije uredno pristižu. To što je u državi sve teže njih ne brine. Još za ovoga mandata bite će novaca barem za plaće političara. A dalje, “bumo vidli”. Političari budu zalihe i privilegije imali a krizu budu zadnji osjetili.
Vlada se nekako ponaša zagonetno. Ne zna se dali trenutno radi, dali se odmara ili se izgubila negdje u bespućima između Balkana i Europe.
Prije nekog vremena plasirano je nagađanje u medijima o bolesti našeg velikog izvršnog vođe, dr. Ive Sanadera.
Na ta nagađanja stigli su oštri demanti , nije to točno, premijer je izvrsnog zdravlja i u dobroj kondiciji. No, vrag ne spava. U medijima vijest: “Sanader otkazao dogovoreni sastanak u Austriji”. Obrazloženje, druge obaveze. Opa, uz nagađanje o bolesti koja je demantirana, ne obrazloženo odustajanje od dogovorenih obveza i ne pojavljivanje premijera u medijima, zgodan je razlog za nagađanje.
Meni ni u kom slučaju ne pada na pamet da bi dr. Ivo imao zdravstvenih problema. Pa lijepo su nam objasnili da takva nagađanja nisu točna.
Stoga, mislim da je naš premijer negdje naletio na izlog sa zgodnim satom ali nema dovoljno novaca da ga kupi. Sada se dao u potragu za kreditom i jamcima kako bi si, ipak, priuštio sat koji mu se sviđa. Ako opet nije u pitanju sat, možda je u pitanju sram.
Poznato je koliko je dr. Sanader senzibilan kada je u pitanju Hrvatska. To je puno puta i dokazao. Možda se premijer povukao i srami se zbog problema poput: visoke inflacije, visoke vanjske zaduženosti, kaosa u unutarnjem plaćanju, korupciji, nedostatku pravne države, prezaduženom zdravstvu, pokvarenoj policiji, smanjenju turista, povećanju uvoza, sitnom izvozu, “grešnim” susjedima, bahatim kriminalcima, lošim ministrima, problematičnom diplomacijom...
Ipak čovjek je na čelu izvršne vlasti i ima pravo osjećati grižnju savjesti zbog lošeg stanja u državi. Uz njega svakako bi se trebali sramiti i njegovi sitni ali po apetitima krupni koalicijski partneri. Tu se ubrajaju: seljak Joža, liberalka Đurđa, manjinci i umirovljenici kao javni partneri, te podrepni partneri Đapić i Glavaš. Svi oni zajedno uglavnom brinu brigu kako sebe zadovoljiti a javnost obmanuti.
Oporba bi trebala biti korektor vlasti. Konstruktivno kritizirati i organizirano: nebuloze, politički kriminal i državno bezvlašće blokirati. S obzirom na stanje u državi, Hrvatska nema oporbe.

Ono što je teoretski oporba, na čelu s SDP-om, nije organizirano. Oni unutar svoje organizacije traže sebe, pokušavaju se pozicionirati i na pravi put izvesti. SDP još nije siguran dali je lijevi (Milanović) ili je desni Bandić. Njihov ogledni primjerak vladanja, Zagreb, doživio je propast.
Zagrebom vladaju kriminal, korupcija, pljačka. Demokracije skoro da i nema. Odluke donosi gradonačelnik a skupština ih potvrđuje. Život u gradu je nesiguran. Policija ne pronalazi počinitelje razbojstva.
Uz SDP, samo teoretski oporba je i HNS. Oni, HNS, prihvatili su “braco i seka” model upravljanja strankom. Tako seka Vesna prepušta predsjedničko mjesto braci Ratku. Sve to izvode uz demokraciju tipa, prihvati ili van iz stranke. Takav način upravljanja strankom doveo je do rasipanja kvalitetnih članova stranke a time i slabljenja političkog utjecaja HNS-a.

Ovaj kratki uvod samo je lagani osobni pogled na situaciju u Hrvatskoj i na glavne krivce za takvu situaciju.
Uz tekst prilažem i anketu u kojoj možemo glasanjem izraziti svoje mišljenje o strankama i njihovom dosadašnjem radu. Rezultati ankete trebali bi nam reći dali hrvatska politika ide u pravom smjeru i tko je za smjer u kojom idemo kriv.

Anketa nema zaštitu od višekratnog glasanja. Razlog za to je prvenstveno u stavu da se ne uvode zabrane i da se svakom omogući glasanje. Blokiranje višekratnog glasanja onemogućilo bi neke da glasaju jednom a ne bi onemogućilo one koji žele manipulirati glasovima da to učine nekom hakerskom metodom. Za hakere bi to bio lagan zadatak, a analitičari bi stekli dojam da su rezultati realni.

Zbog navedenoga, molim glasače da odaberu svog favorita i da za njega samo jednom glasaju. Rezultat takvoga glasanja biti će naše zajedničko mišljenje o Hrvatskim političkim strankama. Rezultati bi ujedno trebali biti poruka strankama ali i pritisak na njih.


E mail