Mućke

Datum: 07.04.2008

Alergija nam uljeće, kih, šmrc


Trešnja Prošlo je nekih petnaestak dana od kada nam se proljeće ušuljalo u život i zamijenilo dugu i mračnu zimu. Sa proljećem došli su duži dani s više sunca, s toplijim vjetrovima i svjetlijim oblacima. Priroda zadovoljno reagira, biljni svijet je procvjetao, ljudima su se lica ozarila. Sve se nekako ubrzalo, sve je ljepše. Optimizam je zamijenio pesimizam.
Ipak, uz sve svoje čari proljeće donosi, nekim ljudima, probleme. Jedan problem zove se alergija (zahvaljujem se Nenici na linku) .
Sjećam se kako sam, nakon pojave simptoma alergije, dvije godine strpljivo, po metodi “sam svoj doktor”, liječio prehladu. Nikako mi nije bilo jasno kako sam prehlađen samo u nekim dijelovima dana i kako ta prehlada ne prolazi unatoč andolima i čajevima. Zbog “duge prehlade” morao sam nešto poduzeti. Otići do svog liječnika? Da, to bi i mogao. Ali ima problem, što ako kad odem do liječnika, prehlade nema? Nametnula se druga mogućnost, informirati se o toj mojoj “prehladi”. Tako sam postupio, uz pomoć sveznajućeg interneta došao sam do meni zanimljivih informacija. Ona dobra informacija glasila je nisam prehlađen, nažalost ona loša glasila je: imaš alergiju.
Lijepo, ono što sam dvije godine smatrao prehladom bila je peludna groznica. Sram me bilo, odlučio sam to nikom ne reći. Šljive i jabuke U svemu lošem uvijek ima nečeg dobrog, pa tako i ime peludne groznice dobro je odabrano. Nešto što izaziva svrbež očiju, suze u potocima, rafalno kihanje i obilno nosno prokišnjavanje, ne može biti ništa osim grozno.
Sada kada sam znao dijagnozu išao sam upoznati neprijatelja i njegov način djelovanja.
Dakle, peludna zrnca, iako čine samo mali udio od ukupnog broja čestica u atmosferi, najčešći su uzrok alergijskih bolesti dišnog sustava, te predstavljaju jedan od najsnažnijih prirodnih alergena današnjice. Procjenjuje se da u Hrvatskoj 10-15% stanovništva boluje od alergijske hunjavice, 3-5% od astme.
Nešto japanskog što hoće cvjetati u Turopolju Baš sam bio iznenađen saznanjem da tako sitna zrnca mogu napraviti od čovjeka malo dijete koje plaće i šmrca. Još mi je veće iznenađenje bilo kada sam saznao da za alergiju nema djelotvornog lijeka, da je prevencija najbolji lijek. Potrebno je čuvati se i izbjegavati sitne čestice koje ne vidimo. Zgodno.
Znanost je ipak pomogla, ono što mi ne vidimo znanost vidi i izrađuje prognoze koje alergičarima, pomažu da se izmiču peludnim zrncima i da si olakšaju suzne i šmrkave dane.
Što se mene tiče, za alergiju sam spreman, pratim prognoze a maramice, maske i filteri su na dohvat ruke.
Ako imate slične probleme, za više informacija kliknite na Peludna prognoza po danima i više o Peludnoj prognozi.


E mail