Te gradevine radili su majstori tesari, cimermani i paliri. Oni su putovali iz sela u selo, vec prema potrebama i gradili.
Imena majstora, tesara, palira, cimermana s podrucja Turopolja - možemo pratiti na osnovi zapisa koje su oni ostavljali na gradevini i saznajima na osnovi kazivanja.
Evo nekih imena:
Poduzetnik Pucekovic iz Male Mlake, voda partije Juraj Vitez iz Kobilica s drugovima Cužicem i Trupcevicem. Majstori Đuka i Juro Lopec iz Starog Cica, iz Crnkovca Špicko, Jozo-Joško Novoselec i Podlijan, Markaši iz Hrušcice, Jakob Granicar iz Obrezine, Gustav Belec iz Obeda, Josip Vraneša, tesar iz Bukevja.
Još 1971. u Kobilicu je bio tesar Đuro Kirinic. U Buševcu su kuce gradili Tomo Rešcak, Đuro Jankovic i Đuro Hlapec, u Plesu: Kuševic, Šafranic, Jandriš i Šapkovic, u Velikoj Mlaki gradio je Stjepan Smolcic, i Šestok iz Poljane Cicke.
Fokus ove price su Drvene kapele Turopolja. Sacuvano je trinaest drvenih ljepotica koje smo posjetili i snimili.
Putovanje je zapocelo u, Vrhovju, kako se, po Plemenitoj opcini Turopolje nazivao kraj oko Dubranca i Gustelnice. Ovaj prekrasni kraj sa divnim ljudima treba vidjeti ne samo zbog drvenih kapelica, nego i zbog toga kako se tu živi i radi. U nekim segmentima ovaj kraj djeluje kao da smo se vratili stoljece unatrag. To je nedopustivo, država je dužna osigurati svim gradanima iste uvjete za život.
Turopolje je nadaleko poznato po svojoj drvenoj arhitekturi. Svjetovna i sakralna seljacka drvena gradevina ima ista svojstva, korištena su isti elementi i materijali, a primjenjivan je rustikalni nacin obrade.